Zahraniční turnaje

Jezdíme na turnaje: Gothia Cup (Švédsko, Göteborg) a Helsinki Floorball Cup (Finsko, Helsinky)

Rok 2020: ve Švédsku se Snipeři neztratili

Po roční pauze se Snipeři vydali na Nový rok, už potřetí, směr Skandinávie, kde je v Göteborgu čekal nejstarší mládežnický florbalový turnaj světa - Gothia Cup. Tři týmy mladých třebíčských florbalistů tam změřili své síly se soupeři ze severu Evropy. Početnou skupinu hráčů doprovázeli i rodiče, kteří během zápasů své ratolesti podporovali a určitě patřili k nejaktivnějším fanouškům na halách.

Kategorie B12

Úvodní zápas mladých florbalových odstřelovačů s IBK Göteborg se nesl v duchu sehrávání týmu mladších žáků doplněných o dva mladé a nadějné elévy. Zápas byl vyrovnaný a mužstva si zaslouženě rozdělili body za remízu 1:1. Ve skupině bylo pět týmů a všechny mimo Snipers byli místní, takže z kolébky florbalu – Švédska.

Druhý zápas s Varlou nám ukázal, jaká úroveň se ve Švédsku hraje. Dostali jsme 6:1.

Třetí zápas byl nejdůležitější pro další umístění v tabulce. Helsinborg vyhrával 2:0, ale nám se zvýšeným tlakem podařilo vyrovnat a držet naději na druhé, nebo třetí místo v tabulce. Bohužel jsme zápas takticky nezvládli a vlastními chybami prohráli 6:2.

Následoval zápas s leadrem tabulky Nybrem. Snipeři předvedli skvělý soustředěný a hlavně kolektivní výkon s výrazně zkušenějším soupeřem a se ctí dosáhli výsledku pouze 1:4.

Z posledního místa v tabulce jsme se připravovali na play off B. Další švédský tým Lidköping na nás vlétl a porazil nás vysoko 14:0 a tím ukončil účast dvanáctek na turnaji.

I přes tuto nesladkou tečku Snipeři předvedli na turnaji velký progres a získali mnoho cenných zkušeností, které využijí v dalších soutěžních zápasech. Parta rodičů jako doprovod byla skvělá a mladí sportovci také viděli hezký kus světa.

autor článku: Kamil Černý

Kategorie B14

Do Švédského Göteborgu cestovala většina našich starších žáků se zkušenostmi z ročníku 2017, na kterém reprezentovali náš klub v kategorii mladších žáků, tedy B12. Kádr starších žáků byl doplněn čtyřmi hráči z Havlíčkova Brodu, se kterými se setkáváme v krajské lize, a tedy kluky dobře známe.

V den příjezdu nás v pozdních odpoledních hodinách čekalo přátelské utkání na rozehrání a poslední doladění sestavy na turnaj proti Tatranu Střešovice Black. Zápas jsme vyhráli 5:2 a byli jsme tedy v dobré herní pohodě pro samotný turnaj.

Následující den v pátek 3.1. jsme odehráli dva zápasy proti dvěma Švédským týmům. První zápas proti týmu IBK Genarp byl velmi nervózní na obou stranách, štěstí se bohužel přiklonilo na stranu soupeře a zápas jsme prohráli 1:2.

Druhé utkání téhož dne jsme po přesunu na nejvzdálenější halu od našeho školního ubytování odehráli proti týmu Landvetter IBK Wings. Tento zápas se hrál až od 21 hodin a na obou stranách to bylo znát. Přes velmi bojovný výkon našich hráčů a hráček jsme prohráli 3:5.

V sobotu 4.1. jsme měli před sebou další dva zápasy s výsledky v náš neprospěch 1:5 a 1:3. U obou zápasů nás trápila koncovka, stejně tak jako v předešlém dni.

V neděli nás čekalo playoff B a tým Malmhaug IBF ze čtvrté skupiny, který skončil v této skupině na třetím místě. Utkání bylo pro nás velmi důležité a chtěli jsme v něm prolomit naši smůlu v koncovce. I přes nepříznivý výsledek 2:4 cca 6 minut před koncem zápasu jsme ukázali sílu tohoto týmu a během 3 minut jsme dokázali zápas vyrovnat. Zápas tak dospěl do samostatných nájezdů, které měly rozhodnout o postupujícím týmu do 1/8 finále. Kluci předvedli klid na svých čepelích a v bráně nás podržela naše Janča :-). Postup do 1/8 finále byl pro nás velkou odměnou.

Další zápas playoff jsme cestovali odehrát na naší „startovací“ halu, kde jsme v přípravném zápase porazili výše uvedený Tatran. Čekal na nás velmi těžký soupeř Hovslätts IK, který do našeho zápasu soupeřům nastřílel 34 branek! Střetnbutí pro nás nebylo jednoduché, soupeř se prezentoval velmi důraznou agresivní hrou, na kterou jsme nedokázali polovinu zápasu reagovat a po prvních 20 minutách prohrávali 1:6. Druhá polovina byla z naší strany podstatně lepší, ale nepříznivý stav jsme již nedokázali otočit a zápas prohráli 3:8. Tímto zápasem jsme se s turnajem rozloučili.

Závěrem bych chtěl poděkovat našim hráčům a hráčkám za bojovný výkon ve všech zápasech, je vidět velký posun u jednotlivých hráčů. Zápasy s týmy z kolébky florbalu byly velmi vyrovnané a mám radost z toho, kam jsme se společně posunuli.

Nebudu mluvit za naše hráče, ale já jsem si turnaj po všech stránkách užil a děkuji za tuto příležitost.

autor článku: Pavel Nesnídal

Kategorie B16

Gränna AIS – Snipers Třebíč 4:1

Na herním projevu obou mužstev bylo vidět, že se jedná o první utkání na turnaji a bylo z obou stran hodně nervózní. Na úvodní branku soupeře třebíčští odpověděli vyrovnávací brankou. Po přestávce šel do vedení soupeř a následně otěže zápasu vzali do svých rukou hráči Třebíče, ale jejich honba za vyrovnáním skončila pouze na tyčce a vrcholem smůly byly odskočení soupeře v jejich oslabení. Snipeři v prvním zápase nakonec prohráli 1:4 a to ještě v poslední vteřině utkání neproměnili trestné střílení.

UFC Groningen – Snipers Třebíč 0:8

Hned od úvodního buly si Třebíč vytvořila souvislý tlak a na nizozemské hráče se valil jeden útok za druhým. V tomto utkání Snipeři jasně dominovali, soupeře celou dobu napadali hned při počáteční rozehrávce a odměnou jím bylo vysoké vítězství, na kterém se podílelo 8 různých střelců. Musíme podotknout, že utkání mohlo skončit i vyšším brankovým rozdílem, ale to by nesměli hráči některé situace přehrávat.

Snipers Třebíč – Munka-Ljungby IBK Akademi 0:7

Ranní utkání, které třebíčským Sniperům vůbec nesedí. Opět v tomto utkání soupeři doslova darovali úvodní 4 branky, kdy špatnou rozehrávkou v obranném pásmu soupeř nekompromisně trestal. I když třebíčští mladíci předvedli v utkání několik pohledných akcí, tak skórovat se jim nepodařilo a naopak sami museli skousnout hořkou porážku od soupeře, který dokázal potrestat sebemenší chybu.

Snipers Třebíč – IBK Höllviken 2:1

Do utkání nastupovali Snipeři s vědomím, že jen výhra je může ponechat v souboji o druhé místo, znamenající postup do play-off skupiny A. Na hřišti to také tak vypadalo. Urputný boj o každý metr hřiště. Takto bojovné utkání vydrželo až po celý zápas s tím, že první polovina utkání se hrála pod taktovkou Třebíče a druhá polovina utkání pod taktovkou švédského soupeře, který se snažil dotáhnout jednobrankové vedení Třebíče. Tlak soupeře sílil i díky loajalitě Sniperů, kteří se nechali zbytečně 4 krát vyloučit. Nicméně soupeř dokázal vyrovnat až z trestného střílení a dále pokračoval v přesilové hře. Nicméně na hráčích bylo vidět, jak chtějí v tomto utkání uspět a tak oslabení ubránili a hned po skončení oslabení zasadili soupeři pomyslný hřebíček do rakve 4 vteřiny před koncem utkání a rozhodli o tom, že 3 body za výhru putují do rukou Třebíče.

FBC Vinga - Snipers Třebíč 1:4

Poslední utkání dne, které začínalo až ve 22hod mělo rozhodnout o konečném umístění v tabulce a následném postupu. O druhé postupové místo se v tento moment rvaly 4 týmy. V tento moment byly pro Snipery karty rozdány jednoduše, vyhrát v posledním utkání a získat více bodů než Gränna. Hráči Třebíče na soupeře vlétli a prakticky napadali jejich počáteční rozehrávku. Paradoxně šel do vedení, ale soupeř, který využil opět špatné rozehrávky v obrané fázi. Tentokrát třebíčští hráči nepanikařili a věřili, že je v jejich silách utkání strhnout na vlastní stranu. Přes souvislý tlak se jim ještě podařilo do přestávky vývoj utkání otočit a zaslouženě vedli 2:1. I nadále hráli aktivně a soupeře napadali a jejich odměnou jim byl gól na 3:1 před koncem utkání. Soupeř ještě vyrukoval s hrou bez brankáře, kterou brzy další brankou Snipeři ukončili a utkání tak dovedli do vítězného konce. První podmínka tedy splněna. Hned po zápase sledování ostatních utkání, která začala také úderem 22hod. Po několika minutách čekání bujaré veselí znamenalo, že se třebíčským Sniperům podařilo vyhoupnout se na druhé místo tabulky a zajistili si tak postup do play-off skupiny A.

Snipers Třebíč – Ingelstad IBK 2:9

Osmifinálový zápas moc radosti Sniperům nepřinesl. Začátek utkání v 8hod ráno znamenalo, že vše hrálo proti Třebíči. Návrat na ubytování po večerním zápase až o půl noci, brzké vstávání v před šestou hodinou ranní. Krátký odpočinek se bohužel podepsal na výkonu třebíčských hráčů a tak o vítězi utkání bylo rozhodnuto po polovině utkání. Třebíčským nešla vytknout snaha, ale tentokrát bylo vidět na soupeři, že byl fyzicky odpočatější, a když se k tomu přidali doslova opět darované branky soupeři po chybách v obraném pásmu bylo na výrazu třebíčských hráčů vidět, že už schází pomyslná jiskra v jejich výkonu. I přes zlepšenou druhou polovinu utkání, kdy přeci jen Třebíč soupeře uzamkla v jejich obrané třetině, tak nedokázala najít recept na překonání brankáře soupeře a tak s hlavou vztyčenou pogratulovala soupeři k postupu do čtvrtfinále.

Hráči dorostu na tomto turnaji nakonec obsadili krásné 10. místo z celkového počtu 36 týmů. Musíme podotknout, že se porvali se všemi překážkami statečně a s většinou nástrah si dokázali poradit výborně. Nebýt nemocí a zranění, tak mohli být i v silnějším složení, protože nakonec odcestovali pouze v 10 hráči a 1 brankářem. Z tohoto počtu bylo 9 útočníků, tak z toho pramenily zbytečné chyby v obraném pásmu a zbytečně darované branky soupeřům. I v tomto počtu dokázali během necelých 24 hodin odehrát 4 těžké zápasy, za co si vysloužili uznání, protože ve většině utkání hráli aktivní press. Doufejme, že na povedený výkon dokáží mladíci navázat i v ligových soutěžích.

autor článku: Michal Pazderník


Rok 2018:

HFC2018Header
Celá výprava na HFC2018

2.ledna 2018 – Třebíč, parkoviště u restaurace Koule, poblíž tréninkové haly Spartak. Sešla se zde velká skupina lidí, k tomu jeden autobus f.Uchytil a jedna osobní dodávka f. B-technik. Většina shromážděných měla jediný a stejný cíl. Dostat se do finských Helsinek a pokud možno v celku…Po rozloučení s rodiči, kteří nechtěli anebo nemohli své ratolesti doprovázet, a nabalení potřebné výstroje, se mohlo vyrazit na zhruba třiceti hodinovou cestu přes 4 státy do Finska. Celkem cca 1750 km s devíti hodinovou zastávkou v Rize, aby si mohli řidiči odpočinout, a zbytek účastníků zájezdu si mohl prohlédnout pamětihodnosti hlavního města Lotyšska.Ve čtvrtek ráno, po poklidné cestě trajektem, se všichni ubytovali na hotelu a vyrazilo se na odpolední rozcvičení a trénink, proběhlo seznámení s místním metrem a halou, ve které se v příštích dnech odehrávaly zápasy kategorie BBC (B-Boys Challenge) a A-Boys. Po víceméně symbolickém tréninku se všichni těšili na pokoj a po dvou nocích v sedadlech autobusu a dodávky asi nejvíc na postel. Proběhla i poměrně živá trenérská porada a šlo se na kutě.

Pátek se nikomu moc vstávat nechtělo, ale nakonec se po snídani vyrazilo na halu FATPIPE CENTER – Arena Center Myllypuro, kde na 10 dorostenců, doplněných o některé hráče ze starších žáků, čekaly první dva zápasy základní skupiny. Kategorie BBC byla rozdělena na dvě skupiny A a B po šesti týmech. V základních skupinách se hrálo každý s každým a poté následovaly, podle pořadí ve skupině, buď zápasy o celkové umístění (pořadí ve skupině 3. – 6. místo), anebo semifinále a finále (1. a 2. místo). Ze začátku vše vypadalo jednoduše, když první protivník nastoupil jen v tričkách, s čísly napsanými fixem, a bez trenéra, ale vydřený výsledek s týmem FC Steffet 3:1 napověděl, že není radno podceňovat soupeře, i když vypadá, že si přišel jen tak zahrát po škole. Po zápasu byl na pořadu dne oběd z místních surovin a místních chutí, které nejednomu hráči i doprovodu způsobily nezapomenutelný zážitek.

Druhý zápas připravil poměrně slušné překvapení v podobě podařeného začátku zápasu. Tým Salis ve druhé polovině zápas, dá se říci, odevzdal a konečné skóre 8:1 ve prospěch Snipers Třebíč jen dokazuje, v jaké pohodě tým hrál. Škoda, že až v převeliké pohodě, protože ještě necelé dvě minuty do konce držel brankář Honza Daňhel čisté konto, ale díky chybě v obraně o tuto poctu přišel. Sobotní ráno museli dorostenci vstávat relativně brzo a možná proto, nebo kvůli kulinářskému umění Finů, se v sobotních zápasech moc nedařilo.

V prvním zápase dorostenci potkali budoucího vítěze kategorie BBC Nikinmäen CSKA. Možná po pátečním úspěchu, možná podceněním soupeře (i přes varování, že soupeř bude těžší), nebo na hráče došla únava z cesty, možná všechno dohromady způsobilo prohru 6:2 ve prospěch soupeře. A nedá se říct, že by šlo o vyrovnanou hru. U oběda většina neměla ani chuť k jídlu, ať už kvůli umění místní kuchyně, nebo výkonu v zápase. V dalším sobotním zápase už hráči nastupovali s pokorou, ale nejspíš moc velkou. Minimálně začátek zápasu tak vypadal, a i přes změny v sestavě, střídání hráčů v obraně a útoku, se nepodařilo zachytit nástup soupeře do zápasu. V polovině zápasu musela proběhnout i výměna brankáře, Martin Pavlíček byl očividně gólovou nadílkou otřesený a musel nastoupit Honza Daňhel. Do konce zápasu už se podařilo jen srovnat krok se soupeřem a dohrát zápas alespoň trochu se vztyčenou hlavou. Konečné resumé HT FBC – Snipers Třebíč: 6-2.

Na neděli zůstal poslední zápas ve skupině. Už se nedalo říct, jestli těžký nebo lehký, protože v celé skupině byly výkony vyrovnané. Hrálo se hned od rána a kluci byli nastoupení v půl deváté na palubovce. Po porovnání výsledků bylo jasné, že jestli chtějí dorostenci pomýšlet na jakékoliv lepší umístění, tak musí vyhrát a doufat, že další zápasy dopadnou ve prospěch Snipers. Což se nakonec všechno vyplnilo. Kluci nastoupili do zápasu zodpovědně, v krásném zápasu ukořistili výhru 3:1 nad týmem Kirkkonummi Islanders a obsadili druhé místo ve skupině B kategorie B-Boys Challenge. Druhé místo ve skupině přihrálo dorostu Snipers jako protivníka do semifinále vítěze skupiny A tým SC Penguins.

Zápas začal opatrně a čekalo se na chyby protivníka. Do zápasu ale vložili i svůj díl rozhodčí, a proto po několika sporných vyloučeních (minimálně z pohledu Snipers), zápas skončil 3:2 ve prospěch vítěze skupiny A. Výkon dorostu Snipers byl velmi sympatický a dočkal se i uznání soupeře. Tím skončily naděje na zlato ve své kategorii, ale pořád ještě byla šance utrhnout bronz.

V utkání o bronz čekal na dorostence Snipers druhý tým v pořadí ve skupině A Vendelsö IK. Z počátku opatrné oťukávání se soupeřem, na obou stranách byla znát nervozita. Nervozitu nakonec ale lépe zvládl tým Snipers a po pěkném, napínavém utkání vyhráli zaslouženě a získali tak bronzovou medaili.

Teď už na dorost Snipers, ale i na ostatní účastníky zájezdu „Severská jízda“, čekala zpáteční jízda domů. Možná poslední zpestření byla cesta trajektem, která byl živější i na posádku a více než půlce zájezdu způsobila mořskou nemoc. Ale vše nakonec dopadlo dobře, a po přestávce a procházce ve Varšavě, dorazili všichni v pořádku v úterý ráno zpátky na parkoviště u Koule

DOROSTfin


Rok 2017: Švédské dobrodružství Sniperů - stálo to za to!Hned po příjezdu se Snipeři ubytovali v jedné z místních škol, kde přespávali společně s dalšími českými účastníky turnaje. Únavu z cesty vyhnali procházkou za poznáním okolí a návštěvou obchůdků, aby se připravili na první měření sil, tentokrát ještě se soupeři z Česka v přípravných zápasech. Do zápasové kolotoče se vrhli junioři a žáci ve stejnou dobu a v souběžně hraných utkáních si vedli obdobně. Junioři přehráli výběr IBK Moravia 8:6 a mladý potěr Sniperů si poradil s Orlicko-Třebovskem v poměru 6:5. Příprava nevyšla pouze dorostencům, kteří narazili na střešovický Tatran a v samotném utkání se teprve poznávali s několika novými hráči z týmů Vysočiny a Brna, kteří

třebíčský tým pro turnaj doplnili. Herní projev působil slibně, přesto nakonec s mistry ČR utrpěli porážku 2:8.

kategorie B13:

Do turnaje nejlépe vstoupili nejmladší hráči Třebíče, kteří hned ve svém prvním zápase porazili švédského soka po velkém obratu 5:3 a strhli na sebe velkou pozornost všech přítomných na hale. Originálním způsobem oslav gólů si je oblíbili i místní, a tak bylo z hlediště slyšet švédské povzbuzování „Tžebíš“. V ostatních utkání už sice Třebíčští pocit vítězství nepoznali, přesto s ostatními soupeři statečně bojovali. Bohužel věkový i výškový rozdíl byl vždy na straně soupeře, a tak pro nejmenší skončil turnaj soubojích play-off v 1/16 finále, tj. umístění na společném 16-32místě z 54 týmů.

kategorie B16:

Větší smůla hráče kategorie B16 v prvním utkání potkat snad ani nemohla. Po vyrovnaném průběhu utkání přišla krutá porážka 1:2, a to brankou v poslední minutě. Smolná prohra se na dorostencích podepsala měrou vrchovatou, a tak v následujícím utkání předvedli nejslabší výkon na turnaji a švédskému soupeři podlehli vysoko 0:8. Druhý den ovšem Snipeři dostáli svého jména a doslova odstřelili norského soupeře v poměru 9:0 a mohli se v klidu chystat na odpolední zápas se švédským Ljunby. V zápase se hrálo o druhé místo v tabulce a také o přímý postup do osmifinále turnaje. Za početné podpory zbytku výpravy tento klíčový zápas dorostenci zvládli a výhrou 3:1 se katapultovali přímo do osmifinále, kde se potkali se Vsetínem. Tento zápas doprovázela nejlepší atmosféra na turnaji, když se k třebíčským fanouškům přidali i malí Švédové. Utkání bylo jako na houpačce, ale nakonec Sniperům došly síly a po prohře 4:7  se museli sklonit před výkonem soupeře. Ukončili tak svoji pouť turnajem před branami čtvrtfinále, tedy na děleném 8-16 místě z 30 týmů v dané kategorii.

kategorie B18:
Hráči juniorky nastoupili k svému prvnímu zápasu optimisticky, ale nadějný výsledek 1:1 nakonec neudrželi a prohráli po hrubých chybách vcelku jednoznačně 2:8. Ani v dalším měření sil se Sniperům příliš nedařilo. I přes vyrovnaný průběh utkání se nechali ke konci zápasu soupeřem rozhodit a prohráli o dvě branky 2:4. Druhý den se Snipeři chtěli konečně dočkat vítezství. Do soupeře se zakousli, ale ani dvoubrankové vedení jim nestačilo k prvním
bodům na turnaji po konečném výsledku 3:5. Nakonec se i třebíčským juniorům podařilo vyhrát alespoň jednou v základní skupině, a to nejtěsnějším možným rozdílem v poměru 1:0 díky brance Tzimase freestyleovým provedením. O jak cenný skalp se jednalo, se ukázalo až po turnaji, protože tento soupeř ukončil play off B na druhém místě. Do vyřazovacích bojů nastoupili Snipeři sebevědomě a také tomu odpovídal výkon na hřišti, kdy Švédy prakticky k ničemu nepustli a svůj výkon korunovali postupem po výsledku 3:1 do osmifinále turnaje B. Tento zápas zůstane zapsán v dějinách Sniperů s pocitem křivdy. K utkání byla nominována dvojice ženských rozhodčích a ta zápas odřídila hodně nepřesně a nešťastně. Bohužel se Třebíčští nedostali ke své hře a většinu utkání byli nuceni odehrát v oslabení. Zajímavý metr rozhodil i domácí Švédy, ale ti se s podmínkami vyrovnali lépe, a tak po zásluze
postoupili. Pro Snipery tedy turnaj skončil v osmifinále a na děleném 8-16 místě.

Snipeři zanechali ve Švédsku dobrý dojem. Bodovali a získávali sympatie u diváků od nejmenších po největší. I když medaile bohužel žádné do Třebíče nepřivezli, odjížděli z turnaje obohaceni o cenné zkušenosti, protože tak těžké zápasy za celou sezónu ve svých soutěžích neodehrají. Junioři mohou využít získané zkušenosti v blížícím se play-off i v zápasech Národní ligy mužů. Týmy dorostenců a juniorů (B16 a B18) musely v průběhu turnaje bohužel řešit vzhledem k onemocnění a zranění složení mužstev a někteří hráči tak byli nuceni nastupovat v obou kategoriích. Nejmladší Snipeříci překvapili svými výkony. Nejen, že bojovali většinou se staršími a postavou většími hráči, ale hlavně bojovali s hřištěm. Svoje ligové zápay totiž hrají na malém hřišti o rozměrech 20x11m v počtu 3+1, naproti tomu ve Skandinávii sváděli tuhé boje na hřišti o rozměrech 40x20m a v systému 5+1. V místních médiích se objevili Snipeři hned několikrát na úvodních stránkách a uchvátili místní nejen zajímavou oslavou branek, ale také nezvykle soudržnou partou doplněnou o několik rodičů, kteří vytvářeli nejlepší atmosféry na hřištích.

Všichni zúčastnění se už při svém odjezdu těšili na "někdy příště"...

První výprava na zahraniční turnaj