Klub

Historie klubu

Počátky klubu sahají do roku 2000, kdy pan Veselý se svými syny a jejich kamarády začal chodit hrát florbal do stařečské sokolovny. Určitě netušil, že může být u zrodu florbalového klubu. Jádro týmu vzniklo roku 2002, kdy někteří odpadli a chodit začali zakládající hráči klubu (bratři Veselí, Pazderník, Forman, Herbrych, Brestovský). Postupem času přibyli Makovický, Klimeš a Kirdaj.

Počet hráčů se zvýšil a tak se rozhodli přemístit ze Starče do Třebíče, odkud ostatně většina hráčů pocházela.

Prvním třebíčským útočištěm se stala tělocvična katolického gymnázia a tam také došlo k rozhodnutí o založení klubu SK Snipers Třebíč, který byl oficiálně založen 20.května 2004, kdy byl zapsán mezi kluby ČFbU (Česká florbalová unie). Největší zásluhu na založení klubu měli Michal Pazderník, Tomáš Forman a Petr Klimeš ml. Tato trojice připravovala mužstvo na sezónu a v jejím průběhu ještě angažovala trenéra pana Petra Klimeše st.

Na počátku roku 2004 proběhlo první přátelské utkání s hokejbalovým třebíčským klubem. Tehdejšímu týmu to dalo jasnou odpověď na otázku, zda přihlásit klub do oficiální soutěže. Oficiální název klubu v dnešní podobě zní Snipers Třebíč. Ale i název se postupem času u jednotlivých kategorií vyvíjel a částečně měnil. A to především zásluhou sponzorů, kteří se v průběhu let také střídali. Původní název Snipers zůstal v názvu celého klubu dodnes a v překladu vyjadřuje odstřelovače, což zakladatelům pravděpodobně připadalo vhodné s ohledem na provozovanou hru. S prvním názvem vstupovali hráči třebíčských Snipers do Jihomoravské soutěže mužů pod jménem TJ Hockey Bar Snipers Třebíč. Z názvu vyplývá i původ současné podoby znaku klubu. Výběr klubových barev byl zvolen zakládajícími členy, z čehož se odvíjí i dnešní podoba dresů.

Do ročníku 2005/2006 byl přihlášen už i juniorský tým do Jihomoravské ligy juniorů pod názvem SK Snipers Třebíč, protože zájem o florbal v Třebíči rostl i v řadách mladších kategorií, jejichž členové ještě nemohli nastoupit za seniorský tým.

titulek

Do sezóny 2006/2007 už vstupoval klub s 5 přihlášenými kategoriemi v důsledku vydařeného náboru žáků, a tak byly do oficiální soutěže přihlášeny 2 týmy žáků, juniorský tým a 2 týmy mužů. Všechny kategorie tehdy nesly název SK Snipers Třebíč, vyjma „A“ týmu, který stále díky sponzorovi vystupoval pod názvem SK Hockey Bar Snipers Třebíč. Toho roku se také mužskému „A“ týmu povedlo vyhrát Jihomoravskou ligu mužů a postoupit tak do vyšší soutěže, stejně jako juniorskému týmu, kterému se podařilo postoupit do 2. ligy juniorů.

V následujícím ročníku, tedy 2007/2008 došlo ke změnám v systému celé České Florbalové Unie. Tyto změny postihly i klub, který byl následně přeřazen do regionu Vysočina a Jižní Čechy. Tým mužů už vystupoval jako celek pod názvem SK Snipers Třebíč a juniorský tým nesl název SK FormSoft Snipers Třebíč. Do této sezóny už byl přihlášen i ženský tým, který vystupoval pod názvem ProFloorball Snipers Třebíč. Jeho velkou část tvořily ženy a dívky, které se dříve připravovaly na soutěž pod organizací OA Třebíč a následně pod vedením trenérů SK Snipers Třebíč. Mezi další týmy, které byly přihlášeny, patřil tým dorostenců a také tým starších i mladších žáků. Celkem tedy klub SK Snipers Třebíč v této sezóně přihlásil 6 týmů v 6 kategoriích a pyšnil se počtem cca 70 členů. Výsledky jednotlivých kategorií byly pro klub považovány za velice úspěšné i s ohledem na první rok účasti nově přihlášených týmů do kategorií v jednotlivých soutěžích. Muži opět postoupili do vyšší soutěže, ženám utekly souboje o baráž o postup do 1. ligy žen, junioři se v celostátní juniorské lize umístili na 2. příčce, kde měli na dosah účast v play-off v juniorské extralize.

Sezóna 2008/2009 znamenala pro klub velké změny. Klub s názvem Snipers Třebíč vstupoval do sezóny oficiálně jako občanské sdružení. Od předchozího roku se zvýšil počet členů klubu na 90, bylo přihlášeno 7 týmů s cca 80 aktivními hráči. Pro tento ročník se klub rozhodl, v důsledku rostoucího zájmu o florbal i u dívek, přihlásit tým do soutěže juniorské dívčí kategorie. Toho roku byl také premiérově přihlášen ženský tým do soutěže o pohár České Florbalové Unie. Mužský tým v tomto roce obsadil 4. příčku ve 3. lize mužů, ženskému týmu opět utekl postup do 1. ligy jen o jeden vzájemný zápas. Týmu juniorů se v této sezóně příliš nedařilo, ale vyhnul se soubojům o sestup do nižší ligy. Dívčí juniorský tým rozšířil svoji sestavu příchodem několika nových hráček, což zapříčinilo postup z 2. místa do celostátního play-off. Tým dorostenců odehrál výsledkově slušný ročník, a protože oba jihlavské celky, které se umístily před dorostenci Snipers, odmítly účast ve vyšší lize, měl otevřenou bránu do 1. ligy dorostenců právě třebíčský dorostenecký tým.

V následující sezóně roku 2009/2010 očekával klub opět nemalé změny, které se týkaly především týmu mužů. Klub zaznamenal několik příchodů nadějných hráčů z ostatních klubů, které předčily neméně důležitý odchod odchovanců do vyšší soutěže. Cílem tohoto ročníku byl pro klub postup mužského týmu Snipers do 2. ligy mužů. V tomto roce byl také mužský „A“ tým přihlášen do soutěže o pohár České Florbalové Unie. V těchto soubojích předváděl mužský tým vyrovnané výkony i s týmy hrajícími 1. mužskou ligu v České republice a nakonec se probojoval až do 3. kola soutěže. V 3. lize si muži vedli více než dobře, za celou sezónu ztratili body pouze jedním vyrovnaným výsledkem, a tak následoval postup do 2. ligy mužů. Ženy byly v sezóně 2009/2010 aspirantky na postup do 1. ligy žen, ale v závěru tohoto ročníku soutěže rozhodlo opět konečné skóre a znamenalo účinkování ve 2. lize i pro příští sezónu. Junioři se umístili na 3. místě ve své soutěži, ale dorostencům se první rok v 1. lize dorostenců příliš nevydařil. Svou premiéru tedy zakončili na poslední sestupové příčce. O setrvání v 1. lize dorostenců se ale zasloužil klub TJ OA Spartak Třebíč, který z personálních důvodů přenechal svoji mládež klubu Snipers.

V ročníku 2010/2011 bylo přihlášeno pod hlavičkou Snipers Třebíč do soutěží České Florbalové Unie znovu 6 týmů. Mužský „A“ tým měl již dostatečné zkušenosti, a proto byl vážným aspirantem na postup do 1. ligy mužů. Toho roku se konalo také historický první třebíčské derby, kde se střetly oba třebíčské kluby ve 2. lize. Dne 18. 9. si z tohoto souboje odnesl poprvé výhru 4:1 klub Snipers Třebíč. Přes kvalitní hru a divácky přitažlivý florbal ale v důsledku několika nevydařených zápasů skončil tým na 2. místě, což znamenalo další setrvání v 2. lize mužů. Druhému mužskému týmu se zpočátku příliš nedařilo, ale vlivem ustálení sestavy a nástupu několika hráčů z „A“ týmu v některých zápasech se povedlo uhájit 3. příčku, která znamenala postup do 3. ligy mužů. Junioři se po odchodu několika hráčů do seniorských kategorií umístili na 4. místě. Dorosteneckému týmu se podařilo sehrát s hráči z bývalého TJ OA Třebíč a v 1. lize se umístili na úctyhodném 5. místě. Družstvo starších žáků, ve kterém působila také část věkově mladších žáků, obsadilo 9. pozici. Tým žen se po odchodu některých hráček do extraligy zaplnil novými hráčkami, což se výsledkově projevilo i v konečné tabulce, kde dívky obsadily 8. místo.

Pro sezónu 2011/2012 se klub rozhodl pro spolupráci s klubem FBŠ Jihlava. Prvním, ale bohužel i posledním krokem této spolupráce byl přestup všech hráček ženské kategorie pod hlavičku jihlavského klubu. Pro tuto sezónu se Snipers Třebíč rozhodli přihlásit i „C“ tým mužů, což tedy znamenalo už 7 přihlášených týmů, tentokrát do 5 kategorií. Prvnímu mužskému týmu se opět nepodařilo splnit vytyčený cíl postoupit do 1. ligy a zakončili sezónu na 3. místě. Rezervní mužské „B“ a „C“ týmy nastupovaly ve 3. lize a v Lize Vysočiny mužů. Oba týmy především plnily úkol být spolu s juniorským družstvem zásobárnou hráčů týmu „A“. Družstvo juniorů si od předešlé sezóny nepatrně pohoršilo a umístilo se na 5. místě.

Ligová sezóna 2012/2013 se ukázala jako zásadní především z pohledu mládežnického florbalu. Juniorský tým Snipers předvedl ve III. divizi 2.ligy spanilou jízdu, celou divizi vyhrál a po prvním neúspěšném kole play-up, kdy dvakrát těsně až v prodloužení podlehl Havířovu 0:2 na zápasy, si mladíci ve 2. kole poradili s Chomutovem a postoupili do elitní juniorské soutěže – G2 ligy.

Mužský tým měl před sezónou 2013/2014 jednoznačný cíl. Umístění v první polovině tabulky a při následné reorganizaci soutěží ČFbU postup do nově vzniklé Národní ligy. Po vcelku solidní polovině soutěže však přišla vlna zranění klíčových hráčů a, i díky nevyrovnaným výkonům, pokles na konečné sedmé místo. První nepostupové…

G2 liga juniorů byla v sezóně 2013/2014 jedinou celostátní elitní soutěží v kolektivních sportech v Třebíči! Junioři do ní vstoupili sebevědomě a v úvodu soutěže porazili jak Liberec, tak i Mladou Boleslav. V dalším průběhu soutěže podávali ovšem nevyrovnané výkony. I přesto se ale pohybovali celou základní část na hraně osmého místa, zaručujícího postup do play-off. Do postupových plánů však zasáhla vyšší moc. Takovou marodku za svoji existenci Snipeři nezažili. Celou druhou polovinu soutěže nemohla nastoupit klíčová trojice Blažek, Rakušan, Křivan. K nim se postupně přidávali další a tým v rozhodující polovině ligy prakticky nenastoupil ke dvěma utkáním ve stejné sestavě… Marodka gradovala v samém závěru soutěže a na Snipery zbylo deváté místo. V play-down proti Chomutovu už to byla křeč. Poslední utkání na severu Čech Třebíčští dohrávali prakticky v devíti hráčích do pole! I přes následný sestup zpět do druhé ligy si junioři do své další florbalové kariéry odnesli cenné zkušenosti. Zápasy proti Tatranu Střešovice, pražským Bohemians, ostravským i dalším elitním týmům se přece nehrají každý den. Je jen na mladých Sniperech, jak své poznatky dokážou zúročit ve prospěch svůj a hlavně Sniperů.

Dorostenci v tomto prvoligovém ročníku trpěli termínovou kolizí své soutěže s juniorskou G2 ligou, protože v juniorech pravidelně nastupovali nejlepší z dorostu a oslabený tým tak nejvyšší dorosteneckou ligu zachránil až v závěru soutěže.

Starší žáci, ač početně nejslabší ze žákovských týmů Snipers, se v sezóně vytáhli a především díky výborným výkonům tria Brož (brankář), Vlach, Svoboda obsadili v lize Vysočiny třetí místo.

U týmů mladších žáků, elévů a přípravky se začíná Sniperům vyplácet dlouhodobá spolupráce se ZŠ Horka-Domky. V těchto kategoriích se již několik sezón nehrají dlouhodobé soutěže, důraz je kladen především na hru jako zábavu. Snipers Třebíč se jednotlivých turnajů, především v přípravce, zúčastňují i s několika týmy a v současnosti se jejich budoucnost jeví přinejmenším nadějně…

Sezóna 2014/2015 byla z pohledu klubu tak trochu stabilizační. A tým sice opět chtěl bojovat o postup do Národní ligy a v tomto ročníku v lize žádný tým nevyčníval jako v předchozích sezónách, spousta zbytečně poztrácených bodů ale nakonec znamenala až páté místo v konečné tabulce. Junioři, kterým se většina týmu po sestupu rozutekla do svých mateřských týmů, skončili na solidním 6. místě 2. ligy a opět se stali základnou talentů pro A tým. Stejnou příčku obsadil B tým můžu v Lize Vysočiny. V nižších kategoriích Snipeři neexcelovali, ale budovali základnu pro další sezóny, v kategorii elévů již v této sezóně byly přihlášeny dva týmy.

V sezóně 2015/2016 se konečně postupu dočkal A tým. Během celé soutěže ztratil jen 10 bodů a opanoval Divizi C s náskokem 9 bodů na druhé PSKC Okříšky-Kněžice. Ačkoliv v následném play-up podlehli Snipeři 3:1 na zápasy Horní Suché, následující baráž s Frýdkem-Místkem již zvládli a postoupili do Národní ligy. B tým mužů odehrál soutěž tradičně bez velkých ambicí a skončil na sympatickém třetím místě. Juniorům dorostla kvalitní generace dorostenců a skončili druzí za suverénním Hradcem Králové. Dorostenci doplatili na úzký kádr a vytížení hráčů v juniorce a spadli do 2. ligy. V nižších kategoriích pak byl přihlášen druhý tým mladších žáků.

Sezóna 2016/2017 byla první sezónou mužů A v Národní lize. Ve velmi vyrovnané tabulce dosáhli po základní části na šestou příčku zajišťující play-off. V tom ale narazili na pozdějšího vítěze ligy Slovan Havířov, který po vyrovnaných zápasech dokázal Snipery třikrát v řadě porazit. Muži B dostali v polovině soutěže smělý úkol pokusit se o postup. Přestože nakonec skončili pátí, tradiční týmy z Ligy Vysočiny o postup zájem neprojevily a vytyčený cíl tak byl splněn. Junioři zažili další povedenou sezónu a až smolná prohra v prodloužení v Českým Budějovicích je pravděpodobně stála postup do nově vznikající celostátní soutěže. Stabilizované týmy dorostenců a starších žáků se umístily v polovině tabulky, boom v mladších kategoriích dokládá přihlášení třetího týmu mladších žáků a druhého týmu přípravky.

V sezóně 2017/2018 postoupili muži A v Národní lize opět do play-off. V nesmírně napínavých zápasech s brněnskými Gullivery ale neuspěli a podlehli 3:1 na zápasy. Nově vzniklý B tým, do kterého se přesunul mužský tým Kněžic, do posledních kol bojoval o postup do Divize. První místo ale nakonec uhájila Jihlava a B tým Snipers skončil o skóre na třetím místě. C tým potom v Lize Vysočiny předváděl bezstarostný florbal plný branek, skončil na solidním 5. místě a vyhrál soutěž Fair Play. Junioři vinou častých kolizí s jinými kategoriemi a malého počtu hráčů skončili v tabulce Ligy Vysočiny předposlední, dorostenci také figurovali ve spodní polovině tabulky (8. místo) a čekají, až doroste další generace hráčů. V nižších kategoriích je početně situace mnohem lepší, od mladších žáků níže jsou ve všech kategoriích přihlášena minimálně dvě družstva. Budoucnost by tedy měla být zajištěna.

sezóně 2018/2019 muži A poprvé po postupu do Národní ligy nepostoupili do play-off a museli ligovou příslušnost zachraňovat v play-down a následné baráži. V náročné barážové sérii s Hradcem Králové nakonec dokázali Snipeři otočit nepříznivý vývoj série, zvítězili 3:2 na zápasy a Národní ligu udrželi. Béčko v Divizi také velkou parádu neudělalo, ale díky chystané reorganizaci i přes předposlední místo soutěž udrželo. C tým se potom potýkal s nedostatkem hráčů, ale i přesto skončil v Lize Vysočiny v klidném středu tabulky. V mládežnických kategoriích opět došlo k nárůstu počtu týmů, kdy byl přihlášen druhý tým dorostenců a starších žáků. Junioři ani dorostenci ve svých soutěžích podobně jako muži nezářili a vyhlíželi lepší zítřky. V mladších kategoriích pak byla pozitivem především široká členská základna a stabilní organizační týmy u jednotlivých kategorií.

Ani další sezóna 2019/2020 úspěch v elitní mužské kategorii nepřinesla. Ba naopak - Snipeři po základní části skončili poslední a v následném play-down prohrávali se Svitavami již 0:2 na zápasy a sestup se již zdál nevyhnutelný. "Díky" covidovému zásahu shůry ale došlo k anulování celé sezóny a i pro další sezónu tedy áčko Sniperů čekala Národní liga. B tým po předchozí nevydařené sezóně a sloučení s C týmem již přihlásil pouze Regionální ligu, kde před neplánovaným ukončením soutěže držel solidní čtvrtou příčku. Junioři skončili ve druhé lize poslední, na lepší časy se začalo blýskat alespoň dorostencům, kteří sehráli důstojnou roli v 1. lize.

Sezónu 2020/2021 nelze příliš hodnotit, protože kvůli covidové pandemii skončila již v polovině října. Áčko tak nadále zůstávalo v Národní lize a béčko po nabídnuté příležitosti přihlásilo Divizi, kde čtyři jasné porážky naznačily, že přihlášení vyšší soutěže nebylo příliš šťastné řešení. Alespoň v juniorské kategorii krátký začátek sezóny přinesl naději na lepší výsledky, když si junioři připsali dvě výhry ze čtyř zápasů.