33_20210420_125425.jpg

Snipers tour de France vrcholí

Na základě korona virové krize se sportovní život v České republice takřka zastavil. Výjimkou se staly sporty profesionální, které mohly fungovat za zvláštních opatření. Amatérský kolektivní sport prakticky od října 2020 přestal existovat a nyní se postupnými krůčky začíná vracet. Díky těmto problémům rozjeli florbaloví Snipeři sportovní aktivity pro jednotlivce tak, aby splňovali veškerá vládní opatření. A právě tento týden vrcholí probíhající soutěž Snipers tour de France.

Jak již název napovídá, jedná se převážně o cyklistickou soutěž, do které se zapojily opět všechny kategorie Sniperů. Ale tentokrát nezůstalo jen u Sniperů, protože se se svými výkony pochlubili i někteří fanoušci a také hráči konkurenčních týmů. Díky těmto ohlasům si může trenérský štáb Sniperů říci, že tato soutěž opět sklidila velký ohlas, a to ještě neskončila.

Cyklistika k soustředění Sniperů neodmyslitelně patří (ilustrační foto).

Tak jako na tour de France, tak i třebíčští florbalisté mají harmonogram etap po jednotlivých dnech s počty kilometrů, které se v rámci týmu musí ujet, aby byl započítán jednotlivým týmům bod. Týmové body se sbírají zatím velice těžko a ne všem týmům se podařilo získat alespoň jeden bod. Od prvního dne už proběhlo 17 etap a zatím nejúspěšnějším týmem jsou dorostenci, kteří dokázali pomyslně dojet do cíle etapy celkem 3x a jednou jim do cíle zbývalo 1,1 km. Na druhém místě jsou prozatím hráči mužského A týmu a o třetí místo se dělí týmy starších žáků a žen, které dokázaly dorazit do cíle jedenkrát. Všechny zmíněné týmy dorazily do cíle při pomyslné časovce, která měřila 27 km. Muži A dorazili do cíle při etapě měřící 169 km a dorostenci pokořili etapy o délkách 145 km a 186 km. Do konce soutěže nyní zbývají poslední 4 etapy, mezi nimi časovka 31 km, tak uvidíme, kolik týmů ještě přidá nějaký ten týmový bod.

K tour de France neodmyslitelně patří i souboj jednotlivců o jednotlivé trikoty. O žlutý trikot soutěží úplně všichni hráči a nyní vypadá, že se o trikot absolutního vítěze rozhodne mezi dvojicí mužů, i když jeden z nich soutěží za tým dorostu, neboť je jejich trenérem. Urputnou bitvu svádí brankář mužského týmu Jan Bazala s Michalem Pazderníkem. Jejich náskok nad ostatními pronásledovateli je již větší než 500km. Momentálně je ve vedení florbalový bard Michal Pazderník, který urazil úctyhodných 847,87 km a strávil na kole 32 hod 56 min a 37 sekund. Honza Bazala ovšem zaostává jen o 66 km a nedělá mu problém urazit 120 km za den, takže stále je bitva otevřená. Momentálně ujel 781,83 km za 25 hod 19 min a 37 sekund.

Zelený trikot na tour de France patří nejlepšímu spurterovi, ovšem u Snipers tour de France se o něj přetahují běžci. A to doslova! Největší souboj předvádí starší žákyně Michaela Železná s mužem Janem Černým, kteří se v průběžném pořadí střídali a přetahovali prakticky o metry. Zásadní krok k vítězství udělal Jan Černý nedělním během dlouhým 30,7 km a díky tomu si vytvořil větší náskok, ale Míša druhý den polovinu náskoku smázla, tak uvidíme, kdo se nakonec bude radovat z držení zeleného trikotu po konci soutěže. Momentálně 4 etapy před cílem uběhl Honza 148,34 km za 13 hod 37 min a 40 sec. Míša má uběhlých 137,54 km za 11 hod 56 min a 46 sekund.

Kterému běžci bude patřit zelený trikot? (ilustrační foto)

Zatímco na tour de France o puntíkovaný dres soutěží nejlepší vrchaři, tak u Snipers tour soutěží hráči v bodovací soutěži. Každý den můžou získat všichni hráči maximálně 2 body za aktivitu. Aby získali jeden bod, tak podmínkou je minimálně uběhnout v etapě 2 km a druhý bod můžou získat, když urazí minimálně 5 km na kole anebo 10 km na rotopedu či cyklotrenažéru. Na zisk puntíkatého dresu se v polovině soutěže začal soustředit dorostenec Ondřej Pospíchal, který momentálně s 23 body vévodí průběžnému vedení a je tak největším aspirantem na tento trikot. V závěsu jsou pravidelní účastníci soutěže, avšak ti se spíše soustředí na své bitvy o žlutý či zelený trikot.

Posledním trikot, bílé barvy, je určen pro nejlepšího mladého účastníka soutěže. O něj bojují hráči narození v roce 2009 a mladší. Nejblíže k tomuto dresu je hráč kategorie mladších žáků Martin Železný, který si šel několikrát zaběhat se svojí starší sestrou Míšou a díky její pomoci to vypadá na zisk bílého trikotu, protože Martin urazil celkem 41,52 km, zatímco druhý v pořadí Štěpán Skála má uražených „pouhých“ 15,92 km.

Dravé mládí soutěží o bílý trikot (ilustrační foto)

Součástí sportu jsou i zranění či v dnešní době karantény a u cyklistického sportu i defekty. Bohužel i s těmito komplikacemi se někteří hráči setkali a tak někteří nespatří pomyslnou cílovou pásku kvůli  nucenému ukončení své účasti v soutěži. Stinnou stránkou soutěže jsou defekty, které někteří jezdci zaznamenali a díky čekání na dodávku náhradních dílů vypadli ze soutěže i na více jak 3 dny a to prakticky pro ně znamenalo ztrátu nadějí v bojích o prvenství. Každopádně prozatím Snipeři urazili úctyhodných 5.367,51 km a strávili na tratích jednotlivých etap 283 hodin 18 minut a 19 sekund.