34_20210427_145422.jpg

Snipers tour de France v cíli

Pomaličku, ale přesto se již začíná probouzet skupinový sportovní život v republice. Takže lepší načasování cíle soutěže Snipers Tour de France si florbalisté ani nemohli vymyslet. Protože na souboje o vzácné trikoty Snipeři pomalu navazují venkovními tréninky s florbalkami – KONEČNĚ! Pojďme si shrnout cyklisticko-běžeckou soutěž třebíčských florbalistů.

Jak již název napovídá, jednalo se spíše o cyklistickou, než běžeckou soutěž, do které se zapojily opět všechny kategorie Sniperů. Ale tentokrát nezůstalo jen u Sniperů, protože se se svými výkony pochlubili i někteří fanoušci a také hráči konkurenčních týmů. Díky těmto ohlasům si může trenérský štáb Sniperů říci, že tato soutěž opět sklidila velký ohlas.

Tak jako na Tour de France, tak i třebíčští florbalisté měli harmonogram etap po jednotlivých dnech s počty kilometrů, které se v rámci týmu museli ujet, aby byl započítán jednotlivým týmům bod. Týmové body se sbíraly velice těžko a ne všem týmům se podařilo získat alespoň jeden. Soutěž měla celkem 21 etap rozložených do 23 dnů. Dvě soboty byly odpočinkové a pro pravidelné účastníky to bylo vždy jednodenní vysvobození. Nejúspěšnějším týmem soutěže se stali dorostenci, kteří dokázali dojet do pomyslného cíle celkem čtyř etap, a jednou jim do cíle zbývalo 1,1 km. Na druhém místě skončili hráči mužského A týmu, kteří projeli cílovou páskou třikrát. Třetí místo patří kategorii starších žáků se dvěma úspěšnými etapami a na čtvrtém místě skončily ženy, které dokázaly dorazit do cíle jednou. Všechny zmíněné týmy dorazily do cíle při pomyslné časovce, která měřila 27 km. I při druhé časovce, která měřila 31 km, dorazily do cíle zmíněné kategorie, vyjma žen. Muži A dorazili do cíle další etapy, která měřila 169 km a dorostenci pokořili etapy o délkách 145 km a 186 km.

Tak jako v Paříži, tak i v Třebíči poslední etapu ozdobily sklenky se šampaňským

K Tour de France neodmyslitelně patří i souboj jednotlivců o jednotlivé trikoty. O žlutý trikot soutěžili úplně všichni hráči a nakonec souboj o trikot absolutního vítěze svedl dohromady dvojicí mužů, i když jeden z nich soutěžil za tým dorostu, neboť je jejich trenérem. Urputnou bitvu sváděl brankář mužského týmu Jan Bazala s Michalem Pazderníkem až do posledních chvil. Oba posouvali limity svých výkonů do závratných výšek, aby nakonec utekli ostatním pronásledovatelům o více než 600km. Prvním vítězem soutěže se stala legenda florbalového klubu Michal Pazderník, který urazil úctyhodných 933,21 km a strávil na kole 37 hod 39 min a 16 sekund. Honza Bazala ovšem zaostal jen o 26,5 km a v cíli měl ujetých 906,7 km za 29 hod 01 min a 08 sekund.

Boj o žlutý trikot do poslední chvíle sváděli Bazala a Pazderník

Zelený trikot na tour de France patří nejlepšímu spurterovi, ovšem u Snipers tour de France se o něj přetahují běžci. A to doslova! Největší souboj sváděla starší žákyně Michaela Železná s mužem Janem Černým, kteří se v průběžném pořadí střídali a přetahovali prakticky o metry. Zásadní krok k vítězství udělal Jan Černý během dlouhým 30,7 km a díky tomu si vytvořil náskok, který udržel s vypětím všech sil až do konečného dne. Jan Černý nakonec uběhl 195,84 km za 17 hod 44 min a 46 sec. Míša Železná šokovala svými výkony, které se nakonec zastavily na 180,99 km za 15 hod 29 min a 58 sekund.

Jan Černý odolal útoku žen a doběhl si pro zelený trikot

Zatímco na tour de France o puntíkovaný dres soutěží nejlepší vrchaři, tak u Snipers tour soutěžili hráči v bodovací soutěži. Každý den mohli získat všichni hráči maximálně 2 body za aktivitu. Aby získali jeden bod, tak podmínkou bylo uběhnout v etapě 2 km a druhý bod mohli získat, když urazili minimálně 5 km na kole anebo 10 km na rotopedu či cyklotrenažéru. Na zisk puntíkatého dresu se v polovině soutěže začal soustředit dorostenec Ondřej Pospíchal, který nakonec celou bodovací soutěž ovládl s počtem 30 bodů a po právu se stal držitelem puntíkatého trikotu.

Ondřej Pospíchal si od poloviny soutěže šel pro puntíkatý trikot, až jej nakonec získal

Posledním trikot, bílé barvy, je určen pro nejlepšího mladého účastníka soutěže. O něj bojovali hráči narození v roce 2009 a mladší. V polovině soutěže se hráč kategorie mladších žáků Martin Železný, několikrát přidal k běhu ke své starší sestře Míši a díky její pomoci Martin urazil celkem 41,52 km za 2 hod a 18sekund a to mu stačilo na zisk bílého trikotu.

Míša Železná bojovala o zelený trikot, který ji jen těsně unikl, ale alespoň dopomohla získat bílý trikot svému bratrovi Martinovi

Součástí sportu jsou i zranění či v dnešní době karantény a u cyklistického sportu i defekty. Bohužel i s těmito komplikacemi se někteří hráči setkali a tak někteří nespatřili pomyslnou cílovou pásku kvůli nucenému ukončení své účasti v soutěži. Stinnou stránkou soutěže jsou defekty, které někteří jezdci zaznamenali a díky čekání na dodávku náhradních dílů vypadli ze soutěže i na více jak 3 dny a to prakticky pro ně znamenalo ztrátu nadějí v bojích o prvenství. Každopádně Snipeři za celou soutěž urazili úctyhodných 6.208,73 km a strávili na tratích jednotlivých etap 323 hodin 17 minut a 4 sekundy.