202_20240530_102655.jpg

SNIPEŘI na PFC 2024

Ve dnech od 17. do 19. května se v Praze uskutečnil jeden z největších florbalových turnajů v České republice – Prague Floorball Cup 2024. Snipeři rozhodně nebyli na turnaji nováčkem a letos se ho zúčastnily prakticky všechny kategorie našeho klubu. Od přípravky, elévů, mladších a starších žáků až po dorostence a dorostenky. Celkem se do Prahy vydalo 95 snajprů.

Přípravka

Nejmladší Snipeříci vyrazili na velký turnaj s velmi mladým týmem, účastnili se i dva hráči ročníku narození 2018. Navíc, po nahlášených onemocněních a nevelkému zájmu, jelo jen 6 hráčů. Přesto byl jejich výkon více než úchvatný a každý soupeř nastupoval s respektem. Hrálo se na dvě osmi minutové poloviny a zejména v prvních polovinách se dostávali nejmladší Snipeříci do vedení. Bohužel nízký počet hráčů a únava způsobily, že častější než výhry, byly prohry o gól nebo o dva. Přesto naše malá brankářka sklízela obdiv u zahraničních soupeřů, kteří nechápali, co vše je schopná chytit. Celkem se hrálo šest zápasů, tři proti českým soupeřům a tři proti zahraničním z Polska a Ukrajiny. Celkem se nejmladší tým ve své kategorii nestal respektovaným týmem kvůli výsledkům, ale hlavně kvůli hernímu nasazení.

Elévové

S elévy jsme vyrazili v devíti členné sestavě. Hrál se trojkový florbal a v Praze na nás čekalo v dané kategorii dalších 22 týmů z celé republiky. V základní skupině jsme třikrát soupeře porazili, a to 3:2 Butschis Praha, 4:3 Kanonýry z Kladna a 5:2 Prague Tigers. Dva týmy byly bohužel lepší než my a prohráli jsme 1:3 proti Chomutovu a 0:4 proti Panthers Praha. Díky třetímu místu ve skupině jsme v neděli nastoupili proti Gepardům Brno v boji o celkové deváté místo v turnaji. Opět byl vidět velmi vyrovnaný souboj, který nakonec vyšel nejtěsnějším rozdílem 3:2 vítězně pro soupeře.


Šest náročných zápasů, dvě hodiny florbalu čistého času během dvou dnů zvládli kluci výborně a rozhodně neudělali v Praze našemu klubu ostudu.

Mladší žáci

Na turnaj jsme vyrazili vlakem z Třebíče. Společně s kluky z Okříšek a Kněžic jsme se chtěli pokusit o zázrak a turnaj vyhrát. V prvním zápase jsme narazili papírově na nejslabšího soupeře FBC Přerov. Zápas byl nervózní, kluci hráli v nejlepší hale na turnaji a mohli zažít zkušenosti na superligovém povrchu. Zápas jsme začali dobře a šli do vedení, soupeř ale rychle srovnal a skóre se neustále přelévalo ze strany na stranu. Až čtyři minuty před koncem se nám podařilo uskočit do tříbrankového náskoku, který už soupeř dokázal jen zkorigovat na 7:5.

Sobota začínala velmi brzo, museli jsme stihnout snídani a také brzký zápas s papírově silným soupeřem Předvýběr.cz Mladá Boleslav. Jméno budilo do značné míry respekt, ale moc jsme to neřešili. První gól jsme dostali my, zanedlouho jsme ale zápas otočili a do druhé poloviny jsme šli s vedením o jeden gól. Druhá polovina byla čistě v naší režii. Byli jsme všude dříve a postupně navyšovali vedení. Zápas skončil 5:2. Měli jsme ohromnou radost, jelikož jsme věděli, že nás čeká postup do play-off. Posledním soupeřem ve skupině byli FBŠ Bohemians. Jednalo o klub s nejlepší mládeží v naší skupině. V zápase se ale ukázalo, že není důležité, za jaký klub se hraje, ale je to pouze o nás a o tom, co předvedeme. Soupeře jsme porazili vysoko 8:2 a ovládli jsme skupinu bez prohry. V sobotu, která už byla dlouhá, nás ještě čekal soupeř z Prahy DDM Praha 10 Wizards. Ačkoliv jsme si před zápasem říkali, že soupeře nechceme podcenit, zůstalo pouze u slov. Zápas byl velmi vyrovnaný, stál proti nám asi nejlepší tým, který jsme zatím potkali. Průběh zápasu tomu odpovídal a v polovině zápasu jsme hráli nerozhodně 3:3. Do druhé poloviny jsme šli s tím, že chceme udělat všechno pro to, abychom vyhráli a postoupili dál. Jenomže jak už to bývá, 40 sekund před koncem jsme dostali gól na 6:5 a turnaj pro nás skončil už v osmifinále. Až tento zápas nám dal ty správné zkušenosti do dalších sezón, ze kterých budeme čerpat, a budeme zase o něco lepší.

Neděle už se nesla v poklidném duchu. Ráno jsme se sbalili, nasnídali a pak hlasovali, jestli se půjdeme dívat na další zápasy, nebo jestli zajdeme na laser game. Vyhrálo podpoření našich ostatních týmů a my přejížděli z haly na halu a fandili. Pak už následovala jen klidná cesta domů.

Děkuji všem hráčům za reprezentování klubu Snipers Třebíč, za hezké vzpomínky a Zuzce za pomoc.

Starší žáci

Tým starších žáků odcestoval do Prahy s 19 hráči, včetně brankářů. Cílem trenérů bylo, aby se protočili všichni hráči a rozložily se síly, protože se očekával dlouhý turnaj s těžkými soupeři. Hned první utkání to potvrdilo a Snipeři se utkali s týmem FbC Hradec Králové. I když třebíčští hráči byli aktivnější, tak utkání bylo velmi vyrovnané a o dělbě bodů rozhodli rozhodčí nepřesným výrokem, kdy neuznali branku Třebíče. Konečný výsledek 1:1 vzbuzoval obavy, že o postupujícím do play-off skupiny A rozhodne rozdíl ve skóre. Druhý zápas dne čekal na Snipery soupeř nejtěžší, a to v podobě Bohemians Praha. I když se Sniperům povedl úvod a vedli 2:0, tak nakonec po velké bitvě prohráli 3:5. Druhý den čekal na starší žáky tým FA Mladá Boleslav, kdy každý očekával vítězství Sniperů a jen se řešilo, jakým rozdílem se podaří soupeře porazit. Leč opak byl pravdou a vzhledem k tomu, že utkání se hrálo po obědě, byl vidět těžkopádný pohyb Sniperů po hřišti a vedení soupeře 2:0. Zde se ukázala nakonec vnitřní síla Třebíče a hráči i přes velkou ztrátu dokázali nepříznivý vývoj otočit a strhnout vedení na svou stranu. Po výsledku 4:3 pro Třebíč bylo jasné, že je čeká play-off skupiny B.

Prvním soupeřem v play-off, který se Sniperům postavil, byl tým Olymp Praha. Soupeř se zaměřil převážně na hlubokou defenzivu a spoléhal na rychlé protiútoky. Snipeři vsítili rychlý první gól, ale potom se střelecky trápili a utkání bylo stále otevřené. Uklidňující druhá branka přišla v polovině druhé třetiny, a i přes množství šancí, které po gólu volaly, zůstal výsledek osmifinále 2:0 pro Třebíč. Čtvrtfinálovým soupeřem Třebíče byl tým Karlových Varů a utkání bylo podobné předcházejícímu. Třebíč byla aktivní a tvořila, ale narážela do pevné obrany soupeře. I tentokrát Snipeři rychle vedli, ale při přesilové hře si nechali dát branku a nerozhodný stav vydržel až do poslední minuty, kdy třebíčští hráči zúročili drtivý tlak a postoupili do semifinále. Tam na ně čekal soupeř z Polska – Nowy Targ. Tentokrát v utkání Snipeři rychle prohrávali, ale svou nátlakovou a aktivní hrou soupeře drželi na jejich obrané půlce a utkání otočili ve svůj prospěch. Konečný výsledek vyzněl 4:3 pro Třebíč, a tak se Snipeři mohli těšit na finálové utkání se Štíry z Českých Budějovic. Finále začalo opět velkou aktivitou ze strany Třebíče, ale největším soupeřem hráčů Třebíče na turnaji byla nemohoucnost v zakončení, kdy se na každou branku neúměrně nadřeli. Utkání otevřel proměněným trestným střílením Vojta Fila a Třebíč vedla, nicméně v oslabení soupeř vyrovnal. Stav 1:1 vydržel prakticky až do konce utkání. Bohužel druhou branku inkasovala Třebíč a i přes mohutný nápor a hře bez brankáře nedokázali hráči Třebíče další branku vsítit, a tak se museli spokojit s druhým místem. Každopádně za odvedené výkony si hráči starších žáků zaslouží uznání a respekt, protože ze sebe odevzdali maximum a bylo vidět, jak při náročném programu rozhodují opravdu maličkosti.

Dorostenci

Naši dorostenci se zúčastnili Pražského turnaje potřetí v řadě a tento turnaj jsme si stanovili jako vrchol uplynulé sezóny.

V dorostenecké kategorii bylo celkem 20 týmů a nás v základní skupině E čekali soupeři Orca Krnov, FBC Ostrava a Tigers Praha. V základní skupině jsme získali 6 bodů a umístili se na druhém místě. Toto druhé místo nám zaručilo účast v play-off A a díky nejlepšímu skóre postup přímo do 1/4 finále, kde jsme po výborném výkonu prohráli s Kladenskými Kanonýry až na samostatné nájezdy 1:2 a skončili tak na celkovém 5. místě.

Dorostenky

Na turnaj PFC se dorostenky vrátily po roce a navázaly na premiéru z loňska. Poprvé však vyrazily ve spolupráci s oddílem TJ Centropen Dačice, který nám zapůjčil tři hráčky. V pátek ráno jsme odcestovali ve velice dobré náladě, čekal nás však náročný den. Naše sestava měla kompletní tři lajny srovnatelné úrovně, včetně gólmanky.

V základní skupině jsme narazili na čtyři těžké, ale hratelné soupeřky. V prvním zápase jsme se potkali s týmem FTC Vysoké Mýto. Velmi vyrovnaný zápas, kde jsme však doplatili na neproměňování vyložených šancí. Přišla velmi smolná prohra 1:3.

Do první třetiny zápasy s Florbalovou Akademií MB holky nastoupily v nejlepším tempu a důrazu. Dlouho držely krok s nejtěžším soupeřem v tabulce. Bohužel Mladá Boleslav ve druhé části prokázala kvalitu a naše hráčky podlehly 0:5.

Po velmi bojovném třetím zápase s polskými soupeřkami týmu Podhale Nowy Targ plném emocí a soubojů jsme konečně soupeře zdolali a přišla zasloužená výhra v turnaji 3:2. To bylo velmi příjemné zakončení pátečního večera.

Do čtvrtého zápasu proti FBC Kadaň jsme vstoupili velmi dobře , ale bohužel nás zklamala koncovka, která nás trápila celý turnaj. Soupeřky každé naše zaváhání trestaly a na tížené vítězství sniperky nedosáhly. Zápas skončil výsledkem 1:4 pro Kadaň.

To pro nás znamenalo kvalifikaci ze čtvrtého místa tabulky do Play-off B. Zde na nás čekal srovnatelný soupeř Panthers Praha. Do důležitého zápasu jsme se nedokázali zkoncentrovat a od začátku zápasu jsme tahali za kratší provaz. Bohužel přišla prohra 0:5 a konec v turnaji.

Musím holkám moc poděkovat za přístup a nasazení v turnaji. Snažily se odvést tu nejlepší práci, makaly na maximum a našemu klubu rozhodně žádnou ostudu neudělaly. Celý turnaj jsme si společně užili a díky jednomu z rodičů, uskutečnili i soukromou prohlídku Pražského hradu.