SnipersHorní Suchá
8:6(5:1,2:1,1:4)
so 29. 1. 2022 18:00 @ SH TJ Spartak Třebíč, Národní liga, 19. kolo

Play-off jisté, teď ještě vydržet „na bedně“

Základní část florbalové Národní ligy jde do finiše. Sniperům los soutěže, díky sérii čtyř posledních utkání v domácím prostředí, přisoudil domácí cílovou rovinku. V prvním z těchto zápasů jim za soupeře byli borci z Horní Suché, v tabulce se nacházející v nepříjemném pásmu hrozícím nevyzpytatelnými boji o udržení ve třetí nejvyšší soutěži.

Snipers Třebíč – FbK Horní Suchá 8:6 (5:1, 2:1, 1:4)

Po nástupu týmů na hrací plochu převzal jeden z nejzkušenějších Sniperů, Jaroslav Dlabač, z rukou členky vedení Sniperů Hany Jahodové ocenění pro hráče s největším počtem odehraných ligových utkání v A týmu v celé historii Snipers. Po ceremonii se začalo opravdu zostra. Prakticky při prvním vážnějším útoku hostů nahodili míček do velkého brankoviště, a Kasinec ho mírným přizvednutím těsně před Brestovským poslal do sítě. Snipeři se rozjížděli pomalu a téměř celou úvodní pětiminutovku se jen bránili. Na konci tohoto časového úseku se ale hosté dopustili faulu při vyložené domácí šanci a nařízené trestné střílení s přehledem proměnil Vochyán. To Sniperům velmi pomohlo, navíc je skvěle podržel Brestovský při dvou megašancích Horní Suché a obrat v utkání dovršil Žák, když do brány hostů dorazil gólmanem vyraženou střelu Kůse. Chvíli na to přišla rozhodující dvouminutovka, kdy si Snipeři dělali, co chtěli, a ještě navíc si přesně seřídili mířidla. Nejdříve Svoboda, poté Malich a herní exhibici završila branka z hole Kůse. Domácí odskočili na 5:1 a donutili Suchou ke střídání gólmana již v průběhu prvního dějství.

Pěkně od podlahy začala i druhá třetina. Po sedmi vteřinách sekl do hole jednoho z hostů Kůs a Snipers šli do oslabení, které ale odehráli a ubránili takticky na jedničku. Horní Suchá se ovšem v porovnání s úvodní třetinou zlepšila a Snipeři se do předbrankového prostoru hostů dostávali těžko. I hráčům FbK bylo přibližně v polovině utkání umožněno zahrávat trestné střílení a také si poradili. Kasinec Brestovského šikovně položil a do protipohybu zasunul míček za jeho záda. Domácí našli odpověď po čtyřech minutách díky střelecky pohotovému Malichovi, který se nejrychleji zorientoval v brankovišti po krásné akci Vochyána. A za půlminutu skórovali modrobílí posedmé, opět po pěkné kombinační akci, tentokrát dua Svoboda, Vejmělka. Vypadalo to, že v závěrečné třetině se bude již „jen“ dohrávat a Snipeři si utkání nenechají utéct.

Začátek poslední části tento předpoklad i potvrzoval. Tedy do chvíle, než byl vyloučen za blokování florbalky domácí Machálek. Snipeři toto oslabení sice ubránili s přehledem, ale chvíli po návratu potrestaného hráče putoval na trestnou za sekání Žák a tentokrát už udeřilo a třetí gól Suché zaznamenal Cielecki. Hostů bylo v tu ránu plné hřiště, ale díky Večeřovu vyloučení si domácí přeci jen chvíli oddechli. Nicméně Horní Suchá se ubránila a za okamžik udeřila počtvrté z hole Tychtla. Trenérský štáb Sniperů zareagoval okamžitě a vyžádal si oddechový čas. Ten měl ale ozdravný účinek spíše pro hráče od polských hranic, protože téměř ihned po rozehrání zaznamenali zásah číslo pět. Z jasného zápasu bylo najednou drama s pouhým dvougólovým rozdílem. Naštěstí Snipeři mají Zdeňka Malicha, a Zdenda měl tentokrát velký hlad po gólech. Za okamžik završil gólový hattrick a domácím se v závěru přeci jen dýchalo lépe. Do konce zbývaly tři minuty, když se hostující tým odhodlal ke hře vabank bez gólmana se šesti hráči v poli a vyplatilo se jim to vzápětí. Po rychlé kombinaci přesně zacílil Kasinec a závěrečná dvouminutovka byla pro Snipers pekelná. Domácí hráči ale zachovali chladné hlavy a zápas nakonec i přes horší třetí třetinu dovedli k vítěznému konci.

Díky ostatním výsledkům a současnému postavení týmů v poměrně vyrovnané tabulce mají Snipeři před posledními třemi zápasy základní části jednu jistotu. Už nemůžou vypadnout z první osmičky, a tudíž se pro ně kýžené play-off stalo skutečností. Ve hře je ovšem ještě konečné umístění v první čtyřce zajišťující první dvě utkání play-off v domácím prostředí, nebo ještě lépe, umístění na třetím místě, které navíc umožňuje výběr soupeře v prvním kole vyřazovací části. Na splnění jednoho z těchto cílů třebíčští florbalisté začnou pracovat již v sobotu 5. února 2022, kdy na domácím hřišti SH města Třebíče na Hájku přivítají výjimečně už od 14:00 hodin tým FbK TJ Svitavy. A tomuto soupeři, z posledního místa tabulky, mají co vracet. Ze Svitav totiž Snipeři odjížděli v polovině listopadu bez bodu po porážce 4:5.

Komentář trenéra Snipers Michala Kelblera: „Tři body bereme za první dvě třetiny. V té poslední jsme znejistili po inkasovaném gólu po sérii oslabení. V závěru jsme ubránili power play hostů, ale k takovému konci vůbec nemuselo dojít... Děkujeme soupeři za utkání a přejeme šťastnou cestu domů.“

Komentář vedoucího týmu FbK Horní Suchá Jiřího Třineckého: „Tak první třetina nám utekla. Následně jsme se zvedli a ve třetí části jsme byli lepším týmem. Stále nás trápí to stejné, a to produktivita a koncentrace pouze na hru. Díky soupeři za slušný a bojovný zápas.“

Sestava Snipers Třebíč: Brestovský (Bazala) – Štveráček, Picmaus, Černý (0 gólů+2přihrávky), Blaha, Machálek– Kůs (1+1), Svoboda A. (1+1), Dlabač, Benáček (0+1), Vejmělka (1+1), Žák (1+0), Vochyán (1+1), Malich (3+0), Jahoda,

branky: 5. Jan Vochyán, 11. Martin Žák, 14. Alexander Svoboda, 15. Zdeněk Malich, 16. Kryštof Kůs, 34. Zdeněk Malich, 34. Tomáš Vejmělka, 54. Zdeněk Malich - 1. Lukáš Kraina, 29. Tomáš Kasinec, 48. Tomasz Cielecki, 52. Daniel Tychtl, 53. Tomáš Kasinec, 58. Tomáš Kasinec;

rozhodčí: Jan Beránek - Jaroslav Přibyl; vyloučení: 4:1; využití: 0:1; diváků: 63; zásahy brankářů: Petr Brestovský 15 - Filip Plíhal 5, Daniel Fukala 10; nejlepší hráči: Zdeněk Malich – Tomáš Kasinec