SnipersPelhřimov
2:3(2:1,0:1,0:1)
ne 30. 10. 2022 16:00 @ SH TJ Spartak Třebíč, Národní liga, 8. kolo

Derby pro Vojtu bez bodového bonusu pro Snipery

Vojta Dufek je třináctiletý kluk, se kterým se život nemazlí už od jeho narození. Trpí dětskou mozkovou obrnou a od tří let epilepsií. Od mala je závislý na pomoci druhých a na náročných rehabilitacích. Florbaloví Snipeři se snaží již několik let nezištně pomáhat těžce nemocným dětem a letos padla jejich volba na pomoc Vojtovi. V neděli 30.října 2022 se tedy v rámci akce “Derby pro…“ uskutečnilo „Derby pro Vojtu“. V městské sportovní hale na Hájku byli Sniperům v 8. kole Národní ligy soupeřem florbalisté Spartaku Pelhřimov. Po nástupu obou týmů na hrací plochu přivítali diváci na ploše samotného Vojtu s maminkou. Členka VV třebíčského florbalového klubu Hana Jahodová spolu s paní senátorkou Hanou Žákovou, která nad zápasem převzala záštitu, poté předali symbolický šek s částkou 15.000 Kč. Tuto sumu Snipeři Vojtovi darovali na jeho tolik potřebnou rehabilitaci. Spolu s tím Vojta obdržel dres třebíčských florbalistů s několika upomínkovými předměty. A následně začalo samotné derby Vysočiny, Derby pro Vojtu.

Snipers Třebíč – Spartak Pelhřimov 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)

Do utkání vstoupili lépe hráči hostujícího Spartaku a Snipeři mohli děkovat hlavně Petrovi Brestovskému v bráně za několik v úvodu vychytaných šancí soupeře. Pelhřimovští byli o poznání aktivnějším týmem, ale Snipeři byli efektivnější. V šesté minutě vyslal střelu ze středu hřiště na branku hostů Kůs, ještě v letu ji tečoval Svoboda a domácí šli do vedení. Chvíli na to hosté nastřelili tyčku domácí branky a k údivu celé haly rozhodčí signalizovali gól v třebíčské síti. Až po dlouhé chvíli, vzrušené debatě se sudími, ale hlavně po intervenci a gestu fair play pelhřimovského hráče Lukáše Zrzavého byla branka odvolána a pokračovalo se ve hře. Nicméně sémě nedůvěry vůči arbitrům bylo zaseto a díky jejich nepřesným výrokům v celém utkání, nutno podotknout, že na obě strany, nedůvěra v průběhu herního času narůstala. Po těchto nervózních chvílích se zase hrál napínavý florbal, Snipery několikrát podržel Brestovský a pak přišla hvězdná chvíle Milana Picmause. Obránce Sniperů po zisku míčku projel přes několik protihráčů přes celé hřiště, na konci své pouti si vychutnal i gólmana Domkáře a poslal domácí do dvoubrankového vedení. Podstatné události se pak udály v posledních minutách třetiny. Nejdříve sudí pustili hraniční zákrok na třebíčského Žáka, aby vzápětí dvěma minutami potrestali ostřejší zákrok Benáčka, kterému to jeden z hostujících hráčů dost „pomohl“. Snipeři měli dohrávat třetinu ve čtyřech, ale vydrželo jim to jen půlminutu. Knězů napřáhl ze střední vzdálenosti a umístěnou střelou dostal Pelhřimov do kontaktu.

Druhá část začala opět tlakem Spartaku, Snipeři odolávali a zase je podržel dobrými zákroky Brestovský. Celkově byla hra ale neurovnaná, hosté často využívali slabšího výkonu rozhodčích, byli víc na zemi jak na míčku a nervozita přibývala na obou stranách. V 27. minutě si smůlu vybral domácí Malich, když reflexivně zahrál rukou a musel jít na dvě minuty odpočívat. Po polovině vyloučení ho však z trestné „vysvobodil“ vyrovnávacím gólem Zrzavý. Rozkouskovaná hra pokračovala až do konce této třetiny.

Závěrečnou dvacetiminutovku zahájil svojí šancí domácí Svoboda, ale na Domkáře si nepřišel. Postupem času se v této části přeci jenom dostávali více do útoku Snipeři. Měli i výhodu přesilovky při vyloučení Vlacha, jenže tato herní činnost letos Sniperům opravdu nejde…Domácí šance však potom ale přesto přišly. Nejdříve tváří v tvář gólmanovi Pelhřimova dostal příležitost Dlabač, jenže než zpracoval skákající míček, obrana hostů se zformovala a střela nestřela skončila na tělech obránců. Chvíli potom Svoboda zleva netrefil prázdnou pelhřimovskou klec. Následovala Snipery nastřelená tyčka. Spartakovci se také, mezi svým padáním, dostávali do šancí, ale Brestovský držel naděje Sniperů velmi jistým výkonem. Třebíčský zmar dovršil opět Alex. Svoboda po rychlé akci další minelou zívající prázdné branky Pelhřimova. A tak přišel, po sérii vyloučení na obou stranách, veskrze pramenících z nepřesvědčivého vedení utkání rozhodčími, zákonitý trest. Chyběly dvě minuty do konce základní hrací doby, k míčku se dostal pelhřimovský Vlach a na tuto střelu už Brestovský nestačil. Hosté šli poprvé v utkání do vedení a to již, i přes třebíčskou power-play uhájili.

V měsíci listopadu absolvují Snipeři náročnou sérii čtyř venkovních utkání v Opavě, Havířově, Ostravě a v Přerově, kde zahájí odvetnou polovinu základní části Národní ligy. Na domácím hřišti se pak třebíčští florbalisté představí až 3.prosince 2022, kdy od 18:00 hod. přivítají silný celek Torpeda Havířov.

Komentář trenéra Snipers Třebíč Michala Kelblera: „Zápas hodnotit nemůžu, doma mě naučili mluvit pravdu, ale tu zde říct nemohu. V tomto dnešním cirkuse bylo vše. Soupeř toho využil, my jsme na nastavený/nenastavený metr arbitrů reagovat nedokázali a vlastně jsme ani reagovat nemohli. Alespoň jsme darovali peníze na dobrou věc.“

Komentář trenéra Spartaku Pelhřimov Jana Kotena: „Derby Vysočiny jsme začali naším velkým náporem, bohužel bez gólového efektu a soupeř potrestal dvě brejkové situace. Nám se podařily přesilovky, ve hře 5 na 5 bylo šancí hodně, ovšem opět bez gólu. Ve třetí třetině se čekalo, kdo rozhodne. My jsme sice nevyužili další přesilovky, ale po jejich skončení jsme rozhodli a vítězství už uhájili. Koncovka nás letos stále trápí, jsme rádi za body. Díky soupeři za utkání a přejeme hodně štěstí Vojtovi Dufkovi, pro kterého domácí připravili charitativní podkres dnešního utkání.“

Sestava Snipers: Brestovský (Bazala) – Picmaus, Štveráček, Žák, Benáček, Stránský -Machálek, Maleček, Kůs, Svoboda, Malich – Mátl, Jahoda, Horák, Dlabač, Janata – Pacal, Jindra

branky: 6. Alexander Svoboda, 13. Milan Picmaus - 19. Jan Knězů, 28. Lukáš Zrzavý, 59. Viktor Vlach

rozhodčí: Tomáš Humeňanský – Michal Minařík; vyloučení: 5:2 využití: 0:2 diváků: 113; zásahy brankářů: Petr Brestovský 19 – Libor Domkář 18; hráči utkání: Milan Picmaus – Lukáš Zrzavý