Raději snad zapomenout…

webnachod

Florbal Primátor Náchod - Snipers Třebíč    11:6 (3:1; 2:5; 6:0)

K prvnímu kolu odvetné poloviny Národní ligy - východ vyrazili Snipeři na severovýchod Čech do města, co by kamenem dohodil od Babiččina údolí. Řeč je o momentálním lídrovi třetí nejvyšší florbalové soutěže Florbal Primátor Náchod. Do zdejší plechové haly zavítalo už v minulosti několik věkových kategorií Snipers Třebíč změřit síly se zdejšími Primátory, naposled tak bylo téměř před dvěma roky ještě v divizní soutěži mužů. Několik hráčů, co zbylo z onoho divizního seskupení, pamatovalo na toto poslední střetnutí, ze kterého se odváželi tři body do Třebíče, ale také na nešťastně zraněného tehdejšího kapitána Sniperů Lukáše Petra, jenž kvůli následkům zranění ukončil hráčskou kariéru. Snipers Třebíč na konci sezóny 2015/2016 postoupili do Národní ligy a o sezónu později je Náchod následoval. Primátorům se premiérová sezóna v Národní lize daří, po jedenácti kolech vedli soutěž s náskokem sedmi bodů, naopak Snipeři momentálně tápou, když z posledních dvou zápasů vyšli bodově naprázdno. Navíc první utkání vyšlo lépe pro Náchod, který v Třebíči nastřílel osm branek a pouze čtyři obdržel.

Na zápas dorazil třebíčský celek s větším časovým předstihem, než předpokládal, a tak mohl využít větší časové rezervy pro lepší seznámení se zdejší plochou. Do utkání se vstupovalo opatrně, třebíčská ofenziva si byla vědoma slabších stránek domácí obrany, ale s vysokým napadáním se vyčkávalo na výraznější chyby. Zmatek na hostující straně při druhém střídání poslal na trestnou lavici Lukáše Mátla za špatné střídání a hned ve druhé minutě se tak museli Snipers bránit v početní nevýhodě. Nebýt šance domácího Ondřeje Bachtíka, momentálně hostujícího ze superligového Chodova, který střílel prakticky do prázdné branky, jehož střelu ovšem vytěsnil nohou obránce Marek Papoušek, nebyla svatyně hostí ohrožena téměř žádnou střelou. To se změnilo v polovině šesté minuty, kdy ze střední vzdálenosti střílel Jan Světlík a poslal Náchod do vedení. Hra se poté přelévala až do dvanácté minuty, kdy na útočné polovině naznačil střelu další hostující hráč Chodova Ondřej Hušek, načež posílal míček po mantinelu na volného Kaválka, který se z vytočení blýsknul střelou k tyči, 2:0 pro Náchod. O minutu později vyrážel hostující Bazala do předbrankového prostoru, což přilákalo většinu hráčů jako vosy bonbón a z nastalé mely rozhodčí vyhodnotili trestné střílení Primátorů za sekání v brankovišti od bránícího středového útočníka Janaty. Při nájezdu se Bachtík nemýlil a bylo to už o tři góly. Snipeři se přestali zdržovat na vlastní polovině a ve středním pásmu a vysokým napadáním rozhazovali soupeřovu obranu. Pod tímto tlakem se domácí dopustili při jednom z přechodů faulu vysokou holí na obránci Mátlovi, jemuž způsobili tržné zranění na hlavě. Hra byla přerušena a rozhodčí i přes zakrvácený obličej Lukáše Mátla a stopy krve na hrací ploše nechtěli vylučovat, jelikož se odvolávali na fakt, že nic neviděli. To hostující celek popudilo a zbytek třetiny byl díky chybnému úsudku rozhodčích při osobních soubojích zbytečně agresivní. Pozitivum a lehké uklidnění přišlo při stažení gólového manka. V devatenácté minutě přečíslili Snipeři Blažek s Žákem jednoho z domácích a druhý jmenovaný měnil nulu na jedničku na straně ukazatele pro hostí.

Do prostřední části vstoupila Třebíč s ještě větší vervou, než s jakou dohrála první dvacetiminutovku. Nejprve Jaroslav Dlabač z dorážky snižoval na 3:2 a o dvě a půl minuty vyrovnával tentýž hráč po pohledné kombinaci s Janatou. Dorážku druhého gólu Sniperů vzal ve 29. minutě přes kopírák David Salák a stejným způsobem poslal hostující celek poprvé v tomto utkání do vedení. Náchod po třech obdržených brankách a ztráty vedení zvýšil tlak, z kterého vytěžil o necelou minutu později branku, tedy znovu vyrovnání skóre. Kaválek našel Noska, 4:4. A vlnění sítí nepřestalo, na tento gól o minutu později odpověděl Sýkora, který našel skákavý míček od Moláka a uklízel do prázdné branky. Tempo hry se zvyšovalo a „papírově“ slabší Třebíč držela s Náchodem krok, v některých situacích byla i o krok napřed a Primátoři si tak pomáhali fauly. Ve třicáté třetí minutě poslal k zemi Sýkoru náchodský Nosek a za nedovolené vrážení poskytl dvouminutovou výhodu hostujícímu týmu. Na téměř stejném místě, kde před 42 vteřinami Sýkora ležel teď poslal děravý míček do vzdálenějšího víka náchodské branky po krosové přihrávce od juniora Lukáše Vlacha. Do konce prostřední periody zbývalo šest minut a přes sto fanoušků mohlo sledovat konečně pěkný florbal v podání obou stran. Poslední branka druhé části padla pět minut před jejím koncem střelou z půlky hřiště z hole domácího Jiřího Vlčka, ten využil pobídku z rohové rozehrávky od Tomáše Matoulka. Do třetí třetiny se tedy Třebíčští chystali s jednogólovým náskokem.

Ještě prvních devět minut třetí třetiny by se dalo počítat mezi zdařilejší část zápasu, hostující Snipeři byli při držení míčku klidní a nikam nespěchali, při bránění zodpovědně pokrývali hráče a na vlastní polovině nedali domácím ani kousek hřiště zadarmo. Jenže ve 49. minutě přišla standardní situace jen pár metrů od Bazalovy svatyně, kterou jednoduše sehrál Filip Geisler na Matoulka a ten přesně mířenou střelou přes několik hráčů vyrovnával. Třebíčští se pak ve své snaze strhnout vedení zpět na svoji stranu dopouštěli příliš mnoha chyb a v 52. minutě po trefách Huška, Kaválka a Bachtíka už prohrávali o tři branky. Snipeři si vzali oddechový čas, Bazalu v bráně vystřídal David Štos a mělo přijít rozhodujících osm minut ze základních šedesáti. Fyzické síly při mužích stály, ovšem vývoj utkání v posledních několika minutách srazil Třebíčské po psychické stránce. Nejprve byli vyloučeni za vzájemnou hrubost Papoušek s Bachtíkem a o půl minuty později šel na trestnou i hostující Molák, též za hrubost. Konflikty na hřišti se stupňovaly, a tak si i Primátoři vzali před přesilovkou čtyři na tři oddechový čas. Poté počty na hřišti vyrovnal Matoulek, který skóroval minutu a půl před koncem po nahrávce Noska. A ještě minutu před koncem, těsně před návratem Papouška s Bachtíkem, využil špatné komunikace mezi Picmausem a Štosem Jan Čečetka, když sebral míček, který byl vlastním obráncem Štosovi vypíchnut a pohodlně uklidil mezi prázdné tři tyče.

Prostřední perioda, to je část zápasu, ze které mohou Snipeři dále těžit. Ze zbytku utkání snad jen poučení a rychlé otřepání z prohry, jelikož už tuto sobotu 9.12.2017 v 18:00hod. přivítají na domácí palubovce Aligátory z Klobouků, kteří za dosavadní průběh soutěže posbírali o pouhý bod méně. Tabulka NL je i nadále velmi bodově vyrovnaná. Ještě před třemi koly se Třebíčští slunili na třetí pozici, nyní však sídlí, jen o skóre, na deváté příčce a netřeba říkat, že půjde o velmi důležitý zápas.

Komentář trenéra Michala Pazderníka: „Viděli jsme na pohled dramatické a zajímavé utkání. Po nepovedeném vstupu do utkání jsme se zvedli a otočili jsme stav utkání na svojí stranu, ale po vyrovnání domácích ve 3. třetině jsme odpadli po psychické stránce.“

Sestava Snipers Třebíč: Bazala, od 52.min. Štos – D. Salák (1+1), Vlach (0+1), Štveráček, Sýkora (2+0), Mátl, Papoušek, Dlabač (2+0), Žák (1+0), Picmaus, Blažek (0+2), Janata (0+1), Molák (0+1), Macálka (0+1)                                                                                        Trenér: Michal Pazderník

vyloučení: 2:3;     využití: 1:1;     diváků: 117;

zásahy brankářů: Daniel Meduna 9, Vlastimil Skalický 17 - Jan Bazala 15, David Štos 5;