Ve Švédsku se Snipeři neztratili

b12

Po roční pauze se Snipeři vydali na Nový rok, už potřetí, směr Skandinávie, kde je v Göteborgu čekal nejstarší mládežnický florbalový turnaj světa - Gothia Cup. Tři týmy mladých třebíčských florbalistů tam změřili své síly se soupeři ze severu Evropy. Početnou skupinu hráčů doprovázeli i rodiče, kteří během zápasů své ratolesti podporovali a určitě patřili k nejaktivnějším fanouškům na halách.

Kategorie B12

Úvodní zápas mladých florbalových odstřelovačů s IBK Göteborg se nesl v duchu sehrávání týmu mladších žáků doplněných o dva mladé a nadějné elévy. Zápas byl vyrovnaný a mužstva si zaslouženě rozdělili body za remízu 1:1. Ve skupině bylo pět týmů a všechny mimo Snipers byli místní, takže z kolébky florbalu – Švédska.

Druhý zápas s Varlou nám ukázal, jaká úroveň se ve Švédsku hraje. Dostali jsme 6:1.

Třetí zápas byl nejdůležitější pro další umístění v tabulce. Helsinborg vyhrával 2:0, ale nám se zvýšeným tlakem podařilo vyrovnat a držet naději na druhé, nebo třetí místo v tabulce. Bohužel jsme zápas takticky nezvládli a vlastními chybami prohráli 6:2.

Následoval zápas s leadrem tabulky Nybrem. Snipeři předvedli skvělý soustředěný a hlavně kolektivní výkon s výrazně zkušenějším soupeřem a se ctí dosáhli výsledku pouze 1:4.

Z posledního místa v tabulce jsme se připravovali na play off B. Další švédský tým Lidköping na nás vlétl a porazil nás vysoko 14:0 a tím ukončil účast dvanáctek na turnaji.

I přes tuto nesladkou tečku Snipeři předvedli na turnaji velký progres a získali mnoho cenných zkušeností, které využijí v dalších soutěžních zápasech. Parta rodičů jako doprovod byla skvělá a mladí sportovci také viděli hezký kus světa.

Kamil Černý

Kategorie B14

Do Švédského Göteborgu cestovala většina našich starších žáků se zkušenostmi z ročníku 2017, na kterém reprezentovali náš klub v kategorii mladších žáků, tedy B12. Kádr starších žáků byl doplněn čtyřmi hráči z Havlíčkova Brodu, se kterými se setkáváme v krajské lize, a tedy kluky dobře známe.

V den příjezdu nás v pozdních odpoledních hodinách čekalo přátelské utkání na rozehrání a poslední doladění sestavy na turnaj proti Tatranu Střešovice Black. Zápas jsme vyhráli 5:2 a byli jsme tedy v dobré herní pohodě pro samotný turnaj.

Následující den v pátek 3.1. jsme odehráli dva zápasy proti dvěma Švédským týmům. První zápas proti týmu IBK Genarp byl velmi nervózní na obou stranách, štěstí se bohužel přiklonilo na stranu soupeře a zápas jsme prohráli 1:2.

Druhé utkání téhož dne jsme po přesunu na nejvzdálenější halu od našeho školního ubytování odehráli proti týmu Landvetter IBK Wings. Tento zápas se hrál až od 21 hodin a na obou stranách to bylo znát. Přes velmi bojovný výkon našich hráčů a hráček jsme prohráli 3:5.

V sobotu 4.1. jsme měli před sebou další dva zápasy s výsledky v náš neprospěch 1:5 a 1:3. U obou zápasů nás trápila koncovka, stejně tak jako v předešlém dni.

V neděli nás čekalo playoff B a tým Malmhaug IBF ze čtvrté skupiny, který skončil v této skupině na třetím místě. Utkání bylo pro nás velmi důležité a chtěli jsme v něm prolomit naši smůlu v koncovce. I přes nepříznivý výsledek 2:4 cca 6 minut před koncem zápasu jsme ukázali sílu tohoto týmu a během 3 minut jsme dokázali zápas vyrovnat. Zápas tak dospěl do samostatných nájezdů, které měly rozhodnout o postupujícím týmu do 1/8 finále. Kluci předvedli klid na svých čepelích a v bráně nás podržela naše Janča :-). Postup do 1/8 finále byl pro nás velkou odměnou.

Další zápas playoff jsme cestovali odehrát na naší „startovací“ halu, kde jsme v přípravném zápase porazili výše uvedený Tatran. Čekal na nás velmi těžký soupeř Hovslätts IK, který do našeho zápasu soupeřům nastřílel 34 branek! Střetnbutí pro nás nebylo jednoduché, soupeř se prezentoval velmi důraznou agresivní hrou, na kterou jsme nedokázali polovinu zápasu reagovat a po prvních 20 minutách prohrávali 1:6. Druhá polovina byla z naší strany podstatně lepší, ale nepříznivý stav jsme již nedokázali otočit a zápas prohráli 3:8. Tímto zápasem jsme se s turnajem rozloučili.

Závěrem bych chtěl poděkovat našim hráčům a hráčkám za bojovný výkon ve všech zápasech, je vidět velký posun u jednotlivých hráčů. Zápasy s týmy z kolébky florbalu byly velmi vyrovnané a mám radost z toho, kam jsme se společně posunuli.

Nebudu mluvit za naše hráče, ale já jsem si turnaj po všech stránkách užil a děkuji za tuto příležitost.

Pavel Nesnídal

 

Kategorie B16

Gränna AIS – Snipers Třebíč 4:1

Na herním projevu obou mužstev bylo vidět, že se jedná o první utkání na turnaji a bylo z obou stran hodně nervózní. Na úvodní branku soupeře třebíčští odpověděli vyrovnávací brankou. Po přestávce šel do vedení soupeř a následně otěže zápasu vzali do svých rukou hráči Třebíče, ale jejich honba za vyrovnáním skončila pouze na tyčce a vrcholem smůly byly odskočení soupeře v jejich oslabení. Snipeři v prvním zápase nakonec prohráli 1:4 a to ještě v poslední vteřině utkání neproměnili trestné střílení.

UFC Groningen – Snipers Třebíč 0:8

Hned od úvodního buly si Třebíč vytvořila souvislý tlak a na nizozemské hráče se valil jeden útok za druhým. V tomto utkání Snipeři jasně dominovali, soupeře celou dobu napadali hned při počáteční rozehrávce a odměnou jím bylo vysoké vítězství, na kterém se podílelo 8 různých střelců. Musíme podotknout, že utkání mohlo skončit i vyšším brankovým rozdílem, ale to by nesměli hráči některé situace přehrávat.

Snipers Třebíč – Munka-Ljungby IBK Akademi 0:7

Ranní utkání, které třebíčským Sniperům vůbec nesedí. Opět v tomto utkání soupeři doslova darovali úvodní 4 branky, kdy špatnou rozehrávkou v obranném pásmu soupeř nekompromisně trestal. I když třebíčští mladíci předvedli v utkání několik pohledných akcí, tak skórovat se jim nepodařilo a naopak sami museli skousnout hořkou porážku od soupeře, který dokázal potrestat sebemenší chybu.

Snipers Třebíč – IBK Höllviken 2:1

Do utkání nastupovali Snipeři s vědomím, že jen výhra je může ponechat v souboji o druhé místo, znamenající postup do play-off skupiny A. Na hřišti to také tak vypadalo. Urputný boj o každý metr hřiště. Takto bojovné utkání vydrželo až po celý zápas s tím, že první polovina utkání se hrála pod taktovkou Třebíče a druhá polovina utkání pod taktovkou švédského soupeře, který se snažil dotáhnout jednobrankové vedení Třebíče. Tlak soupeře sílil i díky loajalitě Sniperů, kteří se nechali zbytečně 4 krát vyloučit. Nicméně soupeř dokázal vyrovnat až z trestného střílení a dále pokračoval v přesilové hře. Nicméně na hráčích bylo vidět, jak chtějí v tomto utkání uspět a tak oslabení ubránili a hned po skončení oslabení zasadili soupeři pomyslný hřebíček do rakve 4 vteřiny před koncem utkání a rozhodli o tom, že 3 body za výhru putují do rukou Třebíče.

FBC Vinga - Snipers Třebíč 1:4

Poslední utkání dne, které začínalo až ve 22hod mělo rozhodnout o konečném umístění v tabulce a následném postupu. O druhé postupové místo se v tento moment rvaly 4 týmy. V tento moment byly pro Snipery karty rozdány jednoduše, vyhrát v posledním utkání a získat více bodů než Gränna. Hráči Třebíče na soupeře vlétli a prakticky napadali jejich počáteční rozehrávku. Paradoxně šel do vedení, ale soupeř, který využil opět špatné rozehrávky v obrané fázi. Tentokrát třebíčští hráči nepanikařili a věřili, že je v jejich silách utkání strhnout na vlastní stranu. Přes souvislý tlak se jim ještě podařilo do přestávky vývoj utkání otočit a zaslouženě vedli 2:1. I nadále hráli aktivně a soupeře napadali a jejich odměnou jim byl gól na 3:1 před koncem utkání. Soupeř ještě vyrukoval s hrou bez brankáře, kterou brzy další brankou Snipeři ukončili a utkání tak dovedli do vítězného konce. První podmínka tedy splněna. Hned po zápase sledování ostatních utkání, která začala také úderem 22hod. Po několika minutách čekání bujaré veselí znamenalo, že se třebíčským Sniperům podařilo vyhoupnout se na druhé místo tabulky a zajistili si tak postup do play-off skupiny A.

Snipers Třebíč – Ingelstad IBK 2:9

Osmifinálový zápas moc radosti Sniperům nepřinesl. Začátek utkání v 8hod ráno znamenalo, že vše hrálo proti Třebíči. Návrat na ubytování po večerním zápase až o půl noci, brzké vstávání v před šestou hodinou ranní. Krátký odpočinek se bohužel podepsal na výkonu třebíčských hráčů a tak o vítězi utkání bylo rozhodnuto po polovině utkání. Třebíčským nešla vytknout snaha, ale tentokrát bylo vidět na soupeři, že byl fyzicky odpočatější, a když se k tomu přidali doslova opět darované branky soupeři po chybách v obraném pásmu bylo na výrazu třebíčských hráčů vidět, že už schází pomyslná jiskra v jejich výkonu. I přes zlepšenou druhou polovinu utkání, kdy přeci jen Třebíč soupeře uzamkla v jejich obrané třetině, tak nedokázala najít recept na překonání brankáře soupeře a tak s hlavou vztyčenou pogratulovala soupeři k postupu do čtvrtfinále.

Hráči dorostu na tomto turnaji nakonec obsadili krásné 10. místo z celkového počtu 36 týmů. Musíme podotknout, že se porvali se všemi překážkami statečně a s většinou nástrah si dokázali poradit výborně. Nebýt nemocí a zranění, tak mohli být i v silnějším složení, protože nakonec odcestovali pouze v 10 hráči a 1 brankářem. Z tohoto počtu bylo 9 útočníků, tak z toho pramenily zbytečné chyby v obraném pásmu a zbytečně darované branky soupeřům. I v tomto počtu dokázali během necelých 24 hodin odehrát 4 těžké zápasy, za co si vysloužili uznání, protože ve většině utkání hráli aktivní press. Doufejme, že na povedený výkon dokáží mladíci navázat i v ligových soutěžích.

Michal Pazderník

Nemáte práva potřebná pro přidání komentáře.